Miętus

 

 

 

 

 

 

Harcmistrz
Jan Miękus
 

nauczyciel, Komendanta Hufca Harcerzy w Obornikach, Komendanta Hufca Szarych Szeregów w Obornikach.

Więźiony w obozie karnym w Forcie VII w Poznaniu i  w obozie koncentracyjnym w Gross-Rosen gdzie został zamordowany.

        Jan Miękus urodził się dnia 11 lipca 1911r. w Nieżychowie. W roku 1925 rozpoczął działalność w drużynie harcerskiej im. Stefana Czarnieckiego. Do stycznia 1934r. zdobył wszystkie stopnie harcerskie, a z dniem 10 czerwca 1938r. został mianowany harcmistrzem. Uczestniczył w licznych obozach, zlotach krajowych i zagranicznych. Był sekretarzem Komendy Hufca, później zastępcą hufcowego, a od 28.XI.1933r. Komendantem Hufca Harcerzy w Obornikach. Pełnił tę funkcje do wybuchu II wojny światowej. Był instruktorem kursów żeglarskich w Kiekrzu i Sierakowie. W 1936r. pływał na „Zawiszy Czarnym”. W czasie jednego z rejsów do Anglii spotkał się z Naczelnym Skautem Świata gen. Robertem Baden Powellem.

                MiętusW listopadzie 1939r. Jan Miękus rozpoczął pracę konspiracyjną w                      podziemnej organizacji harcerskiej w Obornikach. Od kwietnia 1940r. organizacja obornicka po nawiązaniu kontaktów z Komendą Chorągwi w Poznaniu zaczęła działać w ramach Szarych Szeregów. Jan Miękus ps. „Mariusz” został Komendantem Hufca Szarych Szeregów na powiat Obornicki. W związku z ucieczką bliskiego    Miętuswspółpracownika Miękus został w czasie   obławy 16.X.1942r. aresztowany i więziony w   Obornikach, Szamotułach i Forcie VII w   Poznaniu. Zwolniony został 24.XII.1942r.
Po   powrocie Miękus pełnił nadal funkcję   Komendanta Hufca Szarych Szeregów   w Obornikach. 16 czerwca 1943r. został aresztowany po raz drugi w Biedrusku,
w  związku z dekonspiracją kierownictwa Szarych Szeregów w Poznaniu.   Przebywał w Forcie VII. W Poznaniu był przesłuchiwany i poddany torturom dla   wymuszenia zeznań o działalności konspiracyjnej w powiecie obornickim. W nocy       z 19 na 20 lutego 1944r. w obozie koncentracyjnym Gross-Rosen hm Jan   Miękus został zamordowany śmiercionośnym zastrzykiem wraz z pierwszym   Naczelnikiem Szarych Szeregów w Polsce hm Florianem Marciniakiem oraz 21   instruktorami Wielkopolskiej Chorągwi Szarych Szeregów.  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress